Vize Nedir ?

Bulunduğunuz ülke dışında bir ülkeye planladığınız seyahati gerçekleştirebilmek amacı ile gidilecek ülkenin  gerekli belgeleri isteyerek hakkınızda gerekli bilgiye sahip olup  incelemeler yaparak pasaportunuza yapıştırdığı, kaba tabirle şahsın  ülkeye girişinde sorun yoktur  onayıdır.

Nasıl Alınır?

Vize almak için seyahat planlanan ülkenin yetkili makamına (konsolosluk vize departmanına) istenilen bilgi ve belgeler tam ve eksiksiz olarak ibraz edilir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda başvuruda bulunan kişiye vize verilip verilmemesi başvuru yapılan konsolosluk insiyatifindedir.

Schengen vize sistemine dahil bir ülkede ulusal vizeye sahipseniz diğer schengen ülkelerine de her zaman seyahat etme şansına sahipsiniz. Schengen üyesi ülkelerden biri de kısa süreli vizeye sahipseniz, vize sistemine dahil olan 26 ülkeye seyahat edebilir ve 180 gün içerisinde 90 gün kalma şansına da sahipsiniz demektir.

Schengen Vizesi Nedir?

1985 yılında Almanya Belçika, Fransa ve Lüksemburg un katılımıyla sınır kontrollerini kaldırmak , sınır geçişlerini kolaylaştırmak amacı ile bir anlaşma imzalamışlardır. Bu  söz konusu ülkeler arasında sınırsız ve kontrolsüz geçiş hakkı başlamıştır. Anlaşma ile kurulan birliğin adına Lüksemburg un bir kasabası olan Schengen adı verilmiştir. Anlaşma ile kurulan schengen birliği bu ülkeler dışında farklı ülkelerin katılımı ile daha da genişlemiş ve büyümüştür.

Schenge Vize Sistemine Dahil Ülkeler Hangileridir?

Schengen vize sistemine dahil olan 26 ülke vardır. Bunlar; Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Hollanda, Almanya, Fransa, Estonya, Yunanistan, İspanya, İtalya, Litvanya, Letonya, Malta, Macaristan, Lüksemburg, Avusturya, Polanya, Portekiz, Slovakya, Slovenya,  Finlandiya, Norveç, İsveç, İsviçre, izlanda ve Hırvatistandır.

Başvurular Nasıl Yapılır?

Öncelikle başvuruda bulunacağınız ülkenin yetkilendirdiği vize başvuru merkezinden randevu almanız gerekmektedir. Daha sonra sizden istenilen belgelerle birlikte randevu günü ve saatinde başvuru merkezine giderek vize başvurunuz gerçekleştirilir.

Başvuruda Bizzat Bulunmalı mıyım?

24.09.2014 tarihinden sonra schengen vize sistemi üyesi bir ülkeden Başvuru yaparak üzerinde VIS ibareli bir vize almışsanız, 5 yıl süre ile bazı ülkeler haricinde  başvuruda bizzat bulunmanıza gerek yoktur.

Çocuklar da Başvuru Nasıldır?

12 yaşında küçük çocuklar için başvuruları aileleri yapabilir. 12 yaş altı çocuklardan parmak izi alınmaz.  12 yaşından büyük ve reşit olamayan çocuklarda ise ailelerden izin yazı ile başvular aileleri ile birlikte yapılır.

Vize Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

Vize başvurusunda istenilen bilgi ve belgeler başvuruda bulunulacak ülkeye göre farlılık göstermektedir. Bu nedenle başvuruda bulunacağınız ülkenin istediği bilgi ve belgeler hakkında bilgiyi 0850 885 0818 numaralı telefonumuzu arayarak isteyebilirsiniz.

Vizem Yetişirmi?

Vize başvurularınızın sonuçlanma süresi ortalama olarak 15 gün civarındadır fakat bazı ülkelerde özellikle yoğunluk dönemlerinde bu süre farklılık gösterebilir. Ayrıyeten vizenizin sonuçlanma süresi elçilik insiyatifindedir. Bu sebepten dolayı başvurularınızı seyahat sürenizden 1 ay öncesinden yapılmasını tavsiye etmekteyiz. Unutmayınız ki Schengen başvurularınızı seyahatinizden 90 gün öncesine kadar yapabilirsiniz.

Başvurum Reddedilmesi Halinde Ne Yapabilirim?

Reddedilen schengen başvurularınızda 1 hafta süre içerisinde ilgili ülkenin Başkonsolosluğuna dilekçe yazarak itiraz hakkı bulunmaktadır.